Blog

HS Basketball Power Rankings

My rankings as of 2/10/16

  SD Boys Class AA          
1 SF O’Gorman 12 4 WTN, Findlay Prep, SF Christian, Pierre Beat Roncalli, SFR v SF Washington TUE
2 Huron 12 3 Wtn 2x, Harrisburg Beat Spearfish, Sturgis v Yankton THU
3 SF Washington 12 4 Yankton, DeL,SFC, SFO,  Beat BV, SC EAST  at RCS FRI, at RCC SAT, at SF O'G TUE
4 Aberdeen 11 4 Pierre, Watertown, Huron, SFR Lost to Roosevelt v Mitchell THU, v Brandon Valley FRI
5 Pierre 11 5 HB, HUR, RCS, AB, BV Beat Mitchell, Harrisburg at Watertown FRI, v Yankton SAT
             
  SD Boys Class A W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Dell Rapids 14 1 Sioux Valley Beat TV,SF Christian, MVP at DV FRI, DWU Classic SAT, at Canton MON
2 SF Christian 12 3 DR 2x , MOC FV Beat Canton, Lost to Dell Rapids at Western Christian TUE, DWU Classic SAT
3 Sioux Valley 14 3 SF Lincoln, Chester, Maple River MN Beat Flandreau, St. Thomas More, Deuel  at Madison FRI, at Castlewood TUE
4 St. Thomas More 14 3 SF Washington, Sisseton, SV Beat Chadron NE, Lost to SV,  Beat Red Cloud DWU Classic SAT, Hill City TUE
5 Red Cloud 13 2 Winnebago NE, St. Thomas More Beat Irene-Wakonda, Lost to STM TUE v Douglas MON
             
  SD Boys Class B W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Warner 16 0   Beat L/F THU, Groton, Redfield/Doland v Rosholt FRI, v Warner Classic SAT
2 Chester Area 11 3 Tri-Valley, Parker, Flandreau Beat Colman-Egan at Garretson TUE
3 Canistota 12 2 West Lyon, Chester Beat Viborg-Hurley at Menno THU, at DWU ClassicSAT, v Howard MON, v Parker TUE
4 SCW 13 3 JVC, W-W, Can Beat C-S, W-W, Iroquois  at H-H FRI, at DWU Classic 
5 Wolsey-Wess 14 2 De Smet, SCW Lost to SCW, Wessington Springs v SBA FRI, at Aberdeen Christian SAT, at H-T MON
             
  SD Girls Class AA W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 SF Washington 14 1 Western Christian Beat SF O'Gorman, Lincoln at RCS FRI, at RCC FRI, at SF O'G TUE
2 Aberdeen Central 16 0   Beat Yankton at Brandon Valley FRI
3 SF Lincoln 11 4 S SIOUX CITY, SFW 2x, Minnetonka Beat Brookings, SC West, Lost to SFW at RCC FRI, at RCS SAT, at WTN TUE
4 SF O’Gorman 13 3 SF Lincoln, St. Thomas More, SF Washington Lost to SFW, Beat SFR at SFL FRI, v St. Thomas More SAT
5 Harrisburg 9 6 BV, PIE, ABC, SFO, ABC, SFW Beat BRK, Pierre v Spearfish FRI, v Sturgis SAT, at Mitchell TUE
             
  SD Girls Class A W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 St. Thomas More 15 2 SF Washington, Crofton Beat Douglas, Chadron NE,  v Red Cloud FRI, v Hill City SAT, 
2 Mt. Vernon/Plank 14 1 St. Thomas More Beat B-E, Dell Rapids  at Ethan FRI, at Hanson MON, v Bon Homme TUE
3 Sioux Valley 16 1 McCook Central/Montrose Beat Flandreau, Deuel at Madison FRI, at Castlewood TUE
4 McCook Central 15 2 Sioux Valley, MVP Beat Garretson, Wagner,  West Central v TV MON
5 Webster 15 2 Sisseton, SV Beat Roncalli, L/F,  Northwestern v Milbank THU, at Wilmot MON, 
             
  SD Girls Class B W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Sully Buttes 17 0   Beat Potter County, Philip  H/S  at Ipswich FRI, v SBA TUE
2 Hanson 15 3 Sully Buttes, Wagner, MCM Beat Madison, Freeman at Corsica-Stickney FRI, v MVP MON
3 Ethan 12 3 Hanson, Sully Buttes. SCW Beat KWL, Canistota at MVP (MIT) FRI, at Freeman TUE
4 Castlewood 12 2 Milbank, CWL Lost to CWL, Beat C-E at WSS FRI, at Arlington SAT, v SV TUE
5 De Smet 13 3 SV, Hamlin, Castlewood Beat Deubrook, JVC at Estelline FRI, v Deuel MON
             
  ND Boys Class A W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Century 15 1 Cheyenne East Beat TM v Dickinson THU, v St. Mary's TUE
2 Minot 16 2 Century 2x beat Jamestown ,BHS  at Legacy SAT, 
3 West Fargo 15 2 Devils lake, Minot Beat GFC, Fargo South v Shanley THU, at GFRR TUE
4 Dickinson 12 5 BHS, Dawson Co, Min 2x, Century Beat Legacy, St. Mary's  at Century THU, v Mandan TUE
5 Fargo Davies 12 4 West Fargo, Devils Lake, VC, WF Beat Devils Lake v Fargo South THU, at Fargo North TUE
             
  ND Boys Class B W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Four Winds/Minnewaukan 16 1 Dickinson Trinity Beat L/E, Thompson,Rugby  at Warwick TUE
2 Shiloh Christian 14 1 Hettinger-Scranton Beat Solen, Beulah, Watford City  at New Town SAT, 
3 Our Redeemers 17 1 Shiloh Christian Beat South Prairie, Velva, TGU   
4 Hillsboro/CV 15 1 Larimore Beat Park River FL,  H-N  v Grafton THU, at May Port CG MON, 
5 Trinity 12 4      
             
  ND Girls Class A W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Shanley 15 0   Beat VC at WF THU, v Fargo South SAT, at Wahpeton TUE
2 Century 15 1 Campbell Co (WY) Beat TM v Dickinson THU, at St. Mary's TUE
3 GF Red River 14 2 Shanley 2x Beat Wahpeton, VC TUE v Fargo North THU, v WFS FRI, at WF TUE
4 Fargo Davies 13 3 Moorhead, GF Red River, Shanley Beat DL v Fargo South THU, at FN TUE
5 Mandan  10 7 CEN 2x, LEGACY, GILLETTE, LYNWOOD, BIS, TM Beat BHS,  Legacy  v Williston SAT, at Dickinson TUE
             
  ND Girls Class B W L Losses Last Week (Feb 4-Feb 9) Next Week (Feb 11- Feb 16) 
1 Thompson 20 0   Beat Park River FL, v EGF Sacred Heart MON, v Midway-M TUE Districts
2 North Star 18 1 Four Winds Beat Park River FL, Rugby Districts
3 Rugby 18 1 North Star Lost to North Star Districts
4 Park River FL 20 2 North Star, Thompson Lost to North Star and Thompson, Beat Grafton  Districts
5 Watford City 16 2 Dickinson Trinity, Turtle Mountain Beat Killdeer, Shiloh Christian  Districts
Filed Under Power Rankings | Basketball | Varsity Sports