Blog

HS BB Power Rankings (1-27-16)

    W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
  SD Boys Class AA          
1 Huron 10 2 WTN 2x beat Yankton at Harrisburg SAT, v Mitchell TUE
2 SF O’Gorman 9 4 WTN, Findlay Prep, SF Christian, Pierre Beat RCC, RCS at SFR THU, at SC North TUE
3 Pierre 9 3 Harrisburg, Huron, RCS Beat Sturgis, Brookings Lost to RC Stevens at Aberdeen FRI, v BV SAT
4 Watertown 9 3 PHS, SFW, SFR Lost to SF Washington, Beat Harrisburg, Lost to SFR v Brooking SAT, at Aberdeen TUE
5 Aberdeen 9 3 Pierre, Watertown, Huron Beat Harrisburg, Mitchell v Pierre FRI, v Watertown TUE
             
  SD Boys Class A W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Dell Rapids 10 1 Sioux Valley Beat Madison, EPJ at Vermillion THU, at Canton TUE
2 SF Christian 10 2 DR, MOC FV beat Vermillion, Madison, Tea v Dakota Valley FRI
3 Dakota Valley 12 0   Beat Tri-Valley, Lawton Bronson IA, Homer at SF Christian FRI, 
4 St. Thomas More 10 2 SF Washington, Sisseton Beat Lead-Deadwood, Vermillion, Spearfish v Sturigs THU, v Belle Fourche TUE
5 Red Cloud 11 1 Winnebago NE Beat Custer at Lead-Deadwood THU, v Hill City TUE
             
  SD Boys Class B W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Warner 11 0   Beat White River v Sully Buttes SAT, at Faulkton TUE
2 Chester Area 10 3 Tri-Valley, Parker, Flandreau Beat Corsica-Stickney, Canistota, Colman Egan v Parker TUE
3 Canistota 11 2 West Lyon Beat Hanson, Sanborn Central/Woonsocket, Lost Chester v Viborg-Hurley TUE
4 Wolsey-Wess 11 1 De Smet Beat SCW, Herreid Selby v KWL FRI, v Northwestern TUES
5 De Smet 8 2 Chester Area, SV Beat Waverly South Shore, Lost to SV at CWL FRI, v Florence/Henry TUE
             
  SD Girls Class AA W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 SF Washington 11 1 Western Christian Beat Watertown, Marshall MN, Harrisburg v SF Roosevelt FRI, v Brandon Valley TUE
2 Aberdeen Central 13 0   Beat Harrisburg, Mitchell at Pierre FRI, at Watertown TUE
3 SF O’Gorman 12 0   Beat RCC, RCS, SC East at SFL FRI, v St. Thomas More SAT
4 SF Lincoln 8 3 S SIOUX CITY, SFW, Minnetonka Beat SC East, BV at SF OG FRI, at BRK TUE
5 SF Roosevelt 7 6 SFO, BV, Mnntnka (MN), Eden Prairie (MN), AB, SFL Beat RCS, RCC, Watertown at SFW FRI, at YHS TUE
             
  SD Girls Class A W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 St. Thomas More 10 2 SF Washington, Crofton Beat Spearfiah v Sturgis THU, at SFO SAT, v Belle Fourche TUE
2 Mt. Vernon/Plank 10 1 St. Thomas More Beat Wagner v Winner FRI, v Gregory SAT, at Mitchell Christian TUE
3 Sioux Valley 12 0   Beat Dells  at Garretson THU, BEC Tny Fri, BEC SAT
4 McCook Central 10 2 Sioux Valley, MVP Beat Flandreau, Freeman BEC Tny, THU, FRI and SAT, v Parkston TUE
5 Hamlin 9 3 Sioux Valley (2x), Castlewood Beat Milbank, Arlington at Webster THU
             
  SD Girls Class B W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Sully Buttes 12 0     at HT THU, at Warner SAT, v Jones Co TUE
2 Ethan 10 2 Hanson, Sully Buttes Beat C-S at Mitchell Christian, v SCW, v TDA
3 Castlewood 10 0   Beat De Smet, Deubrook at Milbank SAT, v Wilmot MON
4 Hanson 10 3 Sully Buttes, Wagner, MCM Beat Marion, SCW v KWL THU, v Chamberlain SAT, 
5 De Smet 10 3 SV, Hamlin, Castlewood Lost to Castlewood at CWL THU
             
  ND Boys Class A W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Century 12 1 Cheyenne East Beat Jamestown, Legacy, Mandan at Minot TUE
2 Minot 13 1 Century Beat St. Mary's, Williston at Dickinson FRI, v Century TUE
3 West Fargo 11 3 Devils lake, Minot Beat Devils Lake, Sheyenne v Fargo North FRI, at Davies TUE
4 Dickinson 9 4 BHS, Dawson Co, Min, Century Beat BHS, TM at Minot FRI, at Watford City MON
5 Fargo Davies 10 3 West Fargo, Devils Lake, VC Beat Wahpeton, Lost to Valley City at WFS FRI, v WF TUE
             
  ND Boys Class B W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Four Winds/Minnewaukan 11 1 Dickinson Trinity Beat Benson Co, TM at Dakota Prairie FRI, v HWC TUE
2 Shiloh Christian 10 1 Hettinger-Scranton Beat New Salem GU, Kidder County at Standing Rock FRI, 
3 Our Redeemers 11 1 Shiloh Christian Beat Bishop Ryan, Glenburn v MLS FRI, at Watford City SAT, at LC Berthold TUE
4 Hillsboro/CV 10 1 Larimore Beat Cavalier, HN v Midway-Minto THU, 
5 Linton HMB 9 2 Herreid/Selby (SD), Dix Trinity Beat Edgeley Kulm v Strasburg Zeeland FRI, at NGS TUE
             
  ND Girls Class A W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Shanley 11 0   Beat Fargo North at GF RR FRI, v DL SAT, v GFC TUE
2 Century 12 1 Campbell Co (WY) Beat JT, Legacy at Mandan THU, 
3 GF Red River 11 1 Shanley Beat GF Central, Fargo South v Shanley FRI, v E GF TUE
4 Fargo Davies 10 3 Moorhead, GF Red River, Shanley Beat Wahpeton, VC at WFS FRI, v WF TUE
5 Mandan  7 5 CEN, LEGACY, GILLETTE, LYNWOOD, BIS Beat Williston  
             
  ND Girls Class B W L Losses Last Week (Jan 21-26) Next Week (Jan28-Feb2) 
1 Thompson 16 0   Beat GCC, Cavalier at HCV MON, at Park River FL TUE
2 Rugby 15 0   Beat Bott, Nedrose  v Velva THU, at MLS Sat, at DLB MON, v North star TUE
3 Park River FL 15 0   Beat DVE,  v GCC FRI, at Stpehen Argyle SAT, v North Star MON
4 Shiloh Christian 14 1 Bishop Ryan Beat New Salem-Almont, Standing Rock v Kidder County THU, at NGS SAT, 
5 North Star 13 1 Four Winds beat Rollette wolford at Cavalier THU, v Carrington SAT, at Park River MON
Filed Under Power Rankings | Basketball | Varsity Sports