Blog

High School Basketball Power Rankings

High school basketball rankings as of January 6, 2015.

ND Boys Class A                       Losses                                                Next Week (Jan 7-12)

  1. Century                        7-1              Cheyenne East                                                   v Williston, at Dix
  2. Minot                            6-1              Century                                                             at JT, v BHS, at TurtlMTN
  3. Bismarck                      6-2              San Gabriel (CA), Prairie High (WA)              at Minot, v Mandan                   
  4. West Fargo                 5-2              Dev Lake, Minot                                                 v Far South, v GFRR, v Wahp
  5. Fargo Davies              5-2              West Fargo, DL                                                  v Fargo North,

 

ND Boys Class B

  1. Our Redeemers        5-0                                                                         Dix Trinity (FRI), Shiloh Christian      
  2. Hillsboro-CV               4-0                                                                     at Ada Borup (THU), Thompson (SAT)
  3. Four Winds/Minnewaukan  5-1 Dickinson Trinity                             Ramsey Co. Invitational
  4. Shiloh Christian         4-1           Hettinger-Scranton                         vs Flasher (THU), v Oak Grove (FRI), OR (SAT)
  5. Dickinson Trinity       5-1              Shiloh Christian

 

SD Boys Class AA                                              Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. Pierre                            4-1              Harrisburg                                            v SFO, at HUR
  2. Watertown                 5-1              Pierre                                                       at Mitchell 1/9
  3. Huron                           5-1              Wtn                                                        at Mit, v BRK, , vs Pierre
  4. SF O’Gorman             4-3              Wtn, Findlay Prep, SFC                         at RCS, at Pierre, at SF Wash                   
  5. SF Washington          4-3              YHS, DLS (MN), SFC                            vs SFO

 

SD Boys Class A                                                 Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. SF Christian                 5-0                                                                        v Unity Christian, at Dell Rapids
  2. Madison                      6-0                                                                         v Tea, at West Central
  3. Sioux Valley                5-1              SF Lincoln                                         v Howard, Big East Tourney (FRI-SAT), at Hamlin
  4. Dell Rapids                  4-1              Sioux Valley                                      v Beresford, at Chamberlain, v SF Christian
  5. St. Thomas More     4-2              SF Wash, Sisseton                                 v Douglas,

 

SD Boys Class B                                                 Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. Warner                   5-0                                                                        Ipswich, Eureka Bowdle, Britton-Hecla
  2. Sanborn Cen/Woon    5-0                                                                   at Kimball
  3. James Valley Christian   6-0                                                               v W-W, at Sully Buttes
  4. Chester                        5-1              Tri-Valley                                   Big East Tourney (FRI-SAT)
  5. Canistota                     5-1              West Lyon (OT)                          v DRSM, at GV

 

 

ND Girls Class A                                                 Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. Shanley                        7-0                                                                     v Wahp
  2. Century                        7-1              Campbell Co                                  v Williston, at Dix
  3. GF Red River              6-1              Shanley                                           v WF
  4. Fargo Davies              7-1              Moorhead                                        North
  5. Bismarck                      7-1              Jamestown                                    at Minot, v Mandan

 

ND Girls Class B                                                 Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. Thompson                  8-0                                                                     North Border, Northern Cass
  2. LaMoure-LM              8-1              Thompson                                     at Lake Park Audubon MN
  3. Rugby                           9-0                                                                   Westhope-Newburg                                     
  4. Shiloh Christian         6-1              Bishop Ryan                                   v Oak Grove, Our Redeemers
  5. Dickinson Trinity       7-1              Shiloh Christian                              v Our Redeemers, v Oak Grove

 

SD Girls Class AA                                               Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. SF Washington          6-1              Western Christian                          Idle
  2. Aberdeen Central    7-0                                                                        at Yankton
  3. SF O’Gorman             6-0                                                                     v Stevens, Pierre
  4. SF Lincoln 3-2              South Sioux City, SF Wash                            v Eden Prairie, Minnetonka, at Yankton
  5. RC Central                   6-2              Casper Natrona, Ab                      IDLE

 

SD Girls Class A                                                  Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. St. Thomas More     5-1              SF Washington                                  at Tea, Elk Point-Jefferson
  2. Mt. Vernon/Plank   6-1              St. Thomas More                                at Canton
  3. Elk Point-Jefferson  7-0                                                                        West Central, St. Thomas More SAT
  4. Sioux Valley                7-0                                                                    at Hamlin
  5. McCook Central        5-0                                                                      at Hanson

 

SD Girls Class B                                                  Losses                                                                   Next Week (Jan 7-12)

  1. Sully Buttes                6-0                                                                      at H-H, v JVC
  2. SCW                               4-1              MVP                                           v Redfield Classic, KWL
  3. De Smet                       7-1              Sioux Valley                                 Elkton LB, Howard
  4. Warner                         5-1              Webster                                         at Eureka-Bowdle, at Redfield Classic, B-Hecla
  5. Hanson                         6-2              Sully Buttes, Wagner                   v McCook Central

 

Filed Under Power Rankings | Basketball