Blog

HS Basketball Power Rankings (1-20-16)

  W L Losses Last Week (Jan 14-16) Next Week (Jan21-26) 
SD Boys Class AA          
1.       Watertown 8 1 Pierre Beat Huron, Beat Yankton at SF Washington (THU), at Harrisburg (FRI), v SF Roosevelt (TUE)
2.       Huron 9 2 WTN 2x Lost to Watertown, Beat BV at Yankton (SAT)
3.       Pierre 7 2 Harrisburg, Huron Beat Mitchell, RCC at Sturgis (THU), at Brookings (SAT), v RC Stevens (TUE)
4.       SF O’Gorman 7 4 WTN, Findlay Prep, SF Christian, Pierre Beat Yankton vRC Central (FRI), vRC Stevens (SAT)
5.       Aberdeen 7 3 Pierre, Watertown, Huron Beat Brandon Valley, BRK vHarrisburg (SAT), Mitchell (TUE)
           
SD Boys Class A W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Dell Rapids 8 1 Sioux Valley Beat Garretson vMadison (THU), at Elk Point-Jefferson (MON)
2.       SF Christian 6 1 Dell Rapids vHarrisburg, at MOC-FV vVermillion (THU), at Madison (FRI), at Tea (TUE)
3.       Madison 8 1 Tea Area beat Murray co Central at Dells (THU), v SF Christian (FRI), v Chamberlain (TUE)
4.       Sioux Valley 10 2 SF Lincoln, Chester Beat McCook, Lost to Chester v Maple River (Hanson Classic), at De Smet (TUES)
5.       St. Thomas More 6 2 SF Washington, Sisseton Beat Custer, Beat Clark Willow Lake at Deuel (FRI), Hanson Classic (SAT)
           
SD Boys Class B W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Warner 10 0   Beat Tea Area, NW Hanson Classic (SAT)
2.       Canistota 9 1 West Lyon beat Ethan, Freeman Academy at Hanson (THU), Hanson Classic (SAT), Chester (TUE)
3.       De Smet 7 1 Chester Area Beat ORR, Hamlin WSS (SAT), vs Sioux Valley (TUE)
4.       White River 10 1 Winnebago (NE) Beat Bennett Co, Stanley Co, Colome, Philip Hanson Classic (SAT)
5.       Wolsey-Wess 8 1 De Smet Beat Wess Springs, JVC 281 (THUR), Herreid/Selby (SAT), 
           
SD Girls Class AA W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       SF Washington 8 1 Western Christian Beat Heelan, Brookings at Watertown (THU), at Marshall (SAT), v Harrisburg (TUE)
2.       Aberdeen Central 11 0   Beat SFR, BV, BRK at Harrisburg (SAT), v Mitchell (TUE)
3.       SF O’Gorman 9 0   Beat Yankton v RC Central (FRI), v RC Stevens (SAT), at SC East (TUE)
4.       SF Lincoln 6 3 S SIOUX CITY, SFW Beat SF Roosevelt v SC East (SAT), v BV (Tue)
5.       RC Central 7 4 Aberdeen, Casper Natrona, Campbell Co, Pierre Beat Sturgis, Lost to Campbell Co, Lost to Pierre at SF OG (FRI), at SF R (SAT)
           
SD Girls Class A W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       St. Thomas More 9 2 SF Washington, Crofton Beat Custer, Lost to Crofton, Beat L-D v Spearfish (TUE)
2.       Mt. Vernon/Plank 9 1 St. Thomas More beat McCook Central, KWL at Wagner (TUE)
3.       Sioux Valley 11 0   beat McCook Central, EPJ, Chester at Dells (FRI), 
4.       McCook Central 8 2 Sioux Valley, MVP Lost to SV, MVP; Beat Chester, Baltic v Flandreau (FRI), at Freeman (MON)
5.       Hamlin 7 3 Sioux Valley (2x), Castlewood Beat Sisseton, Lost Castlewood, Beat De Smet  
           
SD Girls Class B W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Sully Buttes 11 0   Beat Miller, Beat Ethan OT, beat Eureka/Bowdle v Philip MON
2.       Ethan 9 2 Hanson, Sully Buttes Lost to Sully Buttes OT, Beat Menno, ACDC v C-S FRI, v Canistota MON
3.       De Smet 8 0   Beat GPL, Hamlin v De Smet (THUR), v Deubrook (TUE)
4.       Hanson 9 3 Sully Buttes, Wagner, MCM Beat Parker,, Warner, Howard at Marion FRI, at SCW (TUE)
5.       De Smet 10 2 Sioux Valley, Hamlin beat ORR, Lost to Hamlin at Castlewood THU, 
           
ND Boys Class A W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Century 10 1 Cheyenne East Beat Bismarck at JT Thur, v Legacy Tue
2.       Minot 11 1 Century Beat Mandan, Legace at St Mary's Thur, at Williston Tues
3.       West Fargo 9 2 Devils lake, Minot beat Valley city v Devils Lake FRI, v WFS Tues
4.       Bismarck 8 4 San Gabriel (CA), Prairie High (WA), Min, Century Lost Century, beat Turtle Mtn at Dickinson, v St. Mary's
5.       Fargo Davies 9 2 West Fargo, Devils Lake beat GFC, beat GFRR, Beat Shanley at Wahpeton FRI, v Valley City TUES
           
ND Boys Class B W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Four Winds/Minnewaukan 9 1 Dickinson Trinity Beat NRS v Benson Co THU, v Turtle Mtn (TUES)
2.       Shiloh Christian 8 1 Hettinger-Scranton Beat New England,  at New Salem GU FRI, at Kidder Co THU
3.       Our Redeemers 9 1 Shiloh Christian Beat Surrey, Beat Max, DLB v Bishop Ryan THU, at Glenburn (TUES)
4.       Hillsboro/CV 8 1 Larimore Beat Lisbon, GCC at Cavalier THU, at Hatton/Northwood (TUES)
5.       Linton HMB 8 2 Herreid/Selby (SD), Dix Trinity Beat Medina/Pingree-Buchanan Lost to Dix Trinity, Beat CC v Edgeley-Kulm (TUES)
           
ND Girls Class A W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Shanley 10 0   Beat WFS, Davies at Fargo North TUES
2.       Century 10 1 Campbell Co (WY) beat BHS at JT, THU v Legacy SAT
3.       GF Red River 9 1 Shanley Beat DL, Fargo Davies at GFC THU, at Fargo South TUES
4.       Fargo Davies 8 3 Moorhead, GF Red River, Shanley beat GF Central, Lost to Shanley v Wahpeton FRI, VC TUES
5.       Legacy 7 4 CEN, TM, Totino-Grace, BHS Beat St. Mary's, Moorhead, Minot v CEN SAT
           
ND Girls Class B W L Losses Last Week Next Week (Jan21-26) 
1.       Thompson 13 0   Beat MayPortCG, Grafton at GCC FRI, v Cavalier TUES
2.       LaMoure-LM 11 1 Thompson Beat Barnes Co North, Midkota v Edgeley Kulm THU, at Carrington TUES
3.       Rugby 13 0   Beat Sawyer, at Bott FRI, 
4.       Park River FL 12 0   beat FSHP, Benson County at DVE FRI
5.       Shiloh Christian 11 1 Bishop Ryan beat Grant County, Beat Heart River, Garrison v New Salem-Almont THU
Filed Under Power Rankings | Basketball | Varsity Sports