Blog

North Dakota High School Football Playoff Pairings and Results

Class AAA

Quarterfinals Friday, November 1

Fargo South 41, Jamestown 16

Minot 48, GF Red River 20

Bismarck 34, West Fargo 21

Century 31, Fargo Davies 28

 

Semi-Finals

November 8, 2013

Minot at Fargo South (7:00pm at FargoDome)

Century at Bismarck (7:00pm at Bismarck Bowl)

 

Class AA

Saturday, November 2

W#4 Watford City 2 @ E#1 Fargo Shanley34

E#3 Lisbon 12 @ W#2 St. Mary's 29

E#4 Kindred 26 @ W#1 Bishop Ryan 47

W#3 Beulah 16 @ E#2 Wahpeton 52

 

Semi finals

Friday November 8

St. Mary at Fargo Shanley 6PM

Wahpeton at Bishop Ryan 6PM

 

Class A Results

Saturday, October 26th

Milnor-North Sargent 36   Lakota/Edmore/Dakota Prairie 22

North Prairie 22    Carrington 7

Linton-HMB 28    Larimore 8

Oakes 33     Park River-FL

 

Des Lacs-Burlington 25    New Salem-Glen Ullin 8

Velva 27     Killdeer 20

Hazen 48    Rugbby 21

Berthold-Our Redeemer's 50    Heart River 28

 

Quarterfinals

Saturday, November 2nd
R2#2 North Prairie 14 @ R1#1 Milnor-North Sargent 33
R1#4 Linton-HMB 16 @ R1#2 Oakes 9

R3#3 Velva 7 @ R3#1 Des Lacs-Burlington 19
R3#2 Berthold-Our Redeemer's 14 @ R4#1 Hazen 56

 

Semi Finals

Saturday, November 9th
R1#4 Linton-HMB (8-2) @ R1#1 Milnor-North Sargent (8-2) - 2:00pm
R4#1 Hazen (10-0) @ R3#1 Des Lacs-Burlington (10-0) - 1:30pm

9-Man Results

Saturday, October 26th

Napoleon-Gackle-Streeter 14    Thompson 6

Finley-Sharon-Hope-Page 40    Strasburg/Zeeland 22

Cavalier 50    LaMoure-LM 24

South Border 22   Hatton-Northwood 20

TGU 42   Beach 14

Westhope-Newburg-Glenburn 44    Grant County-Flasher 42

Shiloh Christian 63    St. John 24

Divide County 34    Richardton-Taylor-Hebron 20

 

Quarterfinals

Saturday, November 2nd
R2#2 Finley-Sharon-Hope-Page 6 @ R1#1 Napoleon-Gackle-Streeter42
R1#2 South Border 6 @ R2#1 Cavalier 52

R3#3 Westhope-Newburg-Glenburn 44 @ R3#1 TGU 12
R3#2 Divide County 12 @ R4#1 Shiloh Christian 35

Filed Under Football | Varsity Sports