Blog

High School Football Pickem winners

Here are the results of the Title games:

Lincoln over Roosevelt

Pierre over Watertown

West Central over Madison

Canton over Parkston

BEE over Arlington

Potter County over Leola Frederick

Avon over Hamlin

ND

Fargo South over Bismarck

St. Mary over Wahpeton

Hazen over Milnor-North Sargent

Cavalier over Westhope Newburg Glenburn

PICKEM RESULTS

Congratulations to Scott Andal and Patty Nelson for correctly picking each and every game in the respective states.

South Dakota Picks North Dakota Picks
Scott Andal 7 PATTY NELSON 4
Travis Schmidt 5 Terry Hunter 3
Kevin English 5 Scott Andal 3
Terry Hunter 5 Kim Ternes 3
Peter Fleischhacker 5 marissa mclain 3
Dan Swartos 5 Matt tetzlaff 3
Nathan William 5 D.Jacobsen 3
Roger Preheim 5 Eric Buringrud 3
Les Schroeder 5 Nathan William 3
Jason Humpal 4 Kevin English 2
marissa mclain 4 Peter fleischhacker 2
greg dean 4 greg dean 2
D. Jacobsen 4 Jen D 2
David Markhardt 4 Kyle Glander 2
MARK 4 David Markhardt 1
Matt tetzlaff 3 MARK 1
Rich Shangreaux 3
Nikki Norberg 2
PATTY NELSON 2

 

Here are the game results through 11/1/13

South Dakota

Burke/South Central over Canistota

O'Gorman over RC Central

Winner over Bon Homme

Harrisburg over Huron

 

North Dakota

Cavalier over South Border

Linton HMB over Oakes

Century over Davies

St. Mary over Lisbon

 

Player results, winner of the drawing for both competitions was Matt Tetzlaff

SOUTH DAKOTA NORTH DAKOTA
Matt Tetzlaff * winner 3 Matt Tetzlaff * winner 4
Terry Hunter 3 chuck stahl 3
Travis Schmidt 3 Terry Hunter 3
chuck stahl 2 Clay Kartes 3
Kevin English 2 Charlie Osborn 3
annie wingen 2 annie wingen 3
Darin Nugteren 1 Bob Rexine 2
Bob Rexine 1 Kevin English 1

 

Here are the game results from 10/17/13

South Dakota

Roosevelt over O'Gorman

Harrisburg over Yankton

DR St. Mary over Arlington

Pierre over Brandon Valley

 

North Dakota

Fargo South over Fargo Davies

Shiloh Christian over Grant County/Flasher

Napoleon-Gackle-Streeter over South Border

Minot over Century

 

Here are the Pick results, Winners of the drawing were Robert Rexine in ND and Mark Seitz in SD

North Dakota South Dakota
Robert Rexine * 4 MARK Seitz * 4
greg dean 4 Kevin English 4
Dean Jacobsen 4 Robert rexine 3
Curt Andera 4 Jason Humpal 3
marissa mclain 4 Rich Shangreaux 3
Jessica Lambert 3 Terry Hunter 3
Al 3 Chris Bachtell 3
Adolph Shepardson 3 Roger Preheim 3
Terry Hunter 3 Eric Buringrud 3
Chrs Bachtell 3 chuck stahl 3
Eric Buringrud 3 Al 2
Lance Schmidt 3 greg dean 2
Bill Timm 3 Bob Levesque 2
Scott Andal 3 jk 2
chuck stahl 3 Dan Swartos 2
Charlie Osborn 3 Adolph Shepardson 2
mitch strand 2 larry mcpherson 2
Bob Levesque 2 Travis Schmidt 2
jk 2 Scott Andal 2
Kyle Glander 2 Krystal Kanemitsu 2
David Markhardt 2 Les Schroeder 2
Clay Kartes 2 Curt Andera 2
Ralph Nachtigal 2 Mike Faber 1
MARK 2 Dan Bohl 1
Cody Stoeser 2 David Markhardt 1
Brandon Miklos 2 Stacy vrchota 1
Craig richmond 2 Jay Elsen 1
Krystal Kanemitsu 2 Ralph Nachtigal 1
Jennifer Dyke 2 BILL TIMM 1
Kim Ternes 1 Bill 1
Jay Elsen 1 Cody Stoeser 1
Bill 1 Brandon Miklos 1
Kevin English 1 Craig Richmond 1
Dean Jacobsen 1
Jessica Lambert 0

 

 

Here are the results from 10/10/13

South Dakota

Brandon Valley over Aberdeen Central

Yankton over Pierre

Watertown over SF O'Gorman

West Central over Dell Rapids

 

North Dakota

Minot over Jamestown

TGU over Divide County

Bismarck over Century

West Fargo over Fargo South

Winners of the drawing were Kevin English and Patty Nelson

Kevin English * 3 Patty Nelson * 4
Dan Swartos 3 Scott Andal 4
jk 3 Curt Andera 4
Jay Elsen 3 MARK 4
Curt Andera 3 Jeremy Wittrock 4
Eric Buringrud 3 Nikki Norberg 4
Katie 3 Adolph Shepardson 3
Patty Nelson 3 Roger Preheim 3
Ronald Smith 3 Cody Stoeser 3
Bob Levesque 2 David Markhardt 3
Jason Humpal 2 Ralph Nachtigal 3
Adolph Shepardson 2 Ronald Smith 3
Mike Faber 2 Rick Haupt 3
Dan Bohl 2 Bob Levesque 2
Rich Shangresux 2 Jay Elsen 2
Cara Hetland 2 D. Jacobsen 2
Peter Fleischhacker 2 Kyle Glander 2
Larry McPherson 2 Eric Buringrud 2
Les Schroeder 2 Terry Hunter 2
Terry Hunter 2 Jessica Lambert 2
Cody Stoeser 2 Bob Rexine 2
Jessica Lambert 2 Al Mullinix 2
Al Mullinix 2 Kevin English 2
Mike Dimmick 2 Mike Dimmick 2
Craig Richmond 2 craig richmond 2
NIKKI NORBERG 2 mitch strand 2
Scott Andal 1 jk 1
Roger Preheim 1 Peter Fleischhacker 1
greg dean 1
D. Jacobsen 1
MARK 1
Jeremy Wittrock 1
Bob Rexine 1
David Markhardt 1
Ralph Nachtigal 1
Rick Haupt 1

 

 

Here are the results from 10/3/13

South Dakota

Deubrook over Dell Rapids St. Mary

Winner over St. Thomas More

Madison beat Tea Area

Yankton beat Watertown

 

North Dakota

Cavalier beat Hatton-Northwood

Carrington beat  Milnor-North Sargent

Fargo Shanley beat Wahpeton

Minot beat Dickinson

 

Winner of the drawing were Eric Buringrud and Adolph

NORTH DAKOTA SOUTH DAKOTA
Eric Buringrud *Winner 4 Adolph * Winner 4
Terry Hunter 4 Dan Bohl 4
MARK 4 craig richmond 4
David Markhardt 3 David Markhardt 3
Ralph Nachtigal 3 Ralph Nachtigal 3
Brandon Miklos 3 Travis Schmidt 3
Adolph 3 Dan Swartos 3
Mike Faber 3 Jason Humpal 3
Stacy 3 Roger Preheim 3
mitch strand 3 Stacy vrchota 3
Jay Elsen 3 Jason Andera 3
Cody Stoeser 3 KIM LINDQUIST 3
Bonnie Beaudoin 2 Cody Stoeser 3
Roger Preheim 2 Larry McPherson 3
CRAIG RICHMOND 2 Brandon Miklos 2
Bill 2 Lee Marotz 2
Lee Marotz 1 Terry Hunter 2
Rich Shangreaux 2
Roger Preheim 2
Mike Faber 2
Jay Elsen 2
Cara Hetland 2
Eric Buringrud 2
Bill 2
MARK 1
Melissa 0

 

 

Here are the results from 9/27/13

South Dakota

Brandon Valley beat Washington

Yankton beat O'Gorman

Madison beat West Central

Winner beat Parkston

North Dakota

Bishop Ryan beat Watford City

Milnor-North Sargent beat Linton HMB

Bismarck High beat Fargo South

Minot beat Grand Forks Red River

 

Winner of the drawing were Craig Richmond and Bob LeVesque

SOUTH DAKOTA RESULTS NORTH DAKOTA RESULTS
craig richmond 3 Bob Levesque 4
Ralph Nachtigal 3 mitch strand 4
Bob Levesque 2 David Markhardt 4
Curt Andera 2 Cody Stoeser 4
adolph shepardson 2 Kyle Glander 3
David Markhardt 2 Curt Andera 3
Jason 2 CRAIG RICHMOND 3
Jason 2 adolph shepardson 3
Brandon Miklos 2 Eric Buringrud 3
Bill 1 Brandon Miklos 3
Larry McPherson 1 Bill 2
Travis Schmidt 1 Lee Marotz 2
Lee Marotz 1 Joni Lingle 2
Cody Stoeser 0 Ralph Nachtigal 1

 

 

Here are the winners from last week's high school football pickem contest.

Results from 9/20/13:

SD

Clark-Willow Lake beat Deuel

Parkston beat Wagner

Pierre beat Sioux Falls O'Gorman

Lincoln beat Watertown

ND

South Border beat LaMoure-LM

Lisbon beat Kindred

Bismarck beat Dickinson

Shanley beat Grafton

 

To play this week go to http://blogs.midcosn.com/2013/09/make-your-picks/

South Dakota North Dakota
*Bill 4 *Adolph Shepardson 4
Adolph Shepardson 4 Terry Hunter 3
craig richmond 4 Jason Andera 2
Dan Swartos 4 Kyle Glander 2
JASON ANDERA 3 Brandon Miklos 2
mason trapp 3 David Markhardt 2
Brandon Miklos 3 Nathan 2
Ralph Nachtigal 3 Bob Levesque 2
Cody Stoeser 3 Mason Trapp 1
Nathan 2 Ralph Nachtigal 1
Larry McPherson 2 Cody Stoeser 1
David Markhardt 2
Nathan A 2
Jason Humpal 2
Bob Levesque 2
Filed Under Football