Blog

High School Basketball Power Rankings (SD and ND) 1/10/12

SD BOYS AA

1. Roosevelt (8-0) BEAT RC Central,  RC Stevens, Sturgis Next…  Schoolers Classic 1/12

2. Brookings (6-1) BEAT Pierre,  Yankton, Next… Aberdeen 1/11, Watertown 1/12, SF O’Gorman 1/15

3. Pierre (3-4) Lost to Brookings, Our Savior (NY) Beat Watertown Next…  Huron 1/10, Mitchell 1/15

4. Lincoln  (5-1) BEAT Coronado (NV), Sturgis, Lost to Marshall (MN) Next… SF Washington 1/10, Yankton 1/12

5. Huron (5-2) Lost to Yankton, Beat SFW, Next… Pierre 1/10, BV 1/12,

 

 

 

SD BOYS A

1. SF Christian (10-0) BEAT Harrisburg, Des Moines Christian (IA), Dells, EPJ, Dakota Valley, Dell Rapids  Next… Vermillion 1/17

2. Clark-Willow Lake (8-0) BEAT St. Thomas More, Milbank, Florence/Henry Deubrook  Next… Sisseton 1/11, Redfield Classic 1/12, Langford 1/15

3. St. Thomas More (7-1) BEAT Milbank, Roncalli, LOST to Clark/Willow Lake  Beat Douglas Next… Custer 1/11, Sioux Valley 1/12, Lead-Deadwood 1/15

4. Roncalli (7-1) BEAT Britton-Hecla Lost to St. Thomas More Beat EPJ, Mt. Vernon, Groton Next… SF O’Gorman 1/12, Redfield/Doland 1/15

5. Dakota Valley (6-1) BEAT West Central, Canton, Tea Lost to SF Christian, Beresford  Next… Platte-Geddes, 1/15 SC Heelan (IA)

 

 

SD BOYS B

1. White River (5-1) LOST to DeLaSalle  Coming Up… Kadoka 1/10, Philip 1/15

2. James Valley Christian   (5-0) Beat Warner, Kimball White Lake, Sully Buttes, Mt.Vernon  Next…  SC/Woon 1/10, 281 Conf Tourn 1/12-1/17

3. Canistota (7-0) BEAT DR St. Mary, Freeman, Mit Christian, Gayville-Volin Next… Ethan 1/11, South O’Brien (IA), Freeman Academy 1/15

4. Viborg-Hurley (6-0) BEAT Tripp-Delmont/Armour, Beresford, Ethan Coming Up… Gayville-Volin 1/10, Corsica/Stickney 1/12, Baltic 1/18

5. Faith (6-0) Beat Hettinger/Scranton (ND), Harding Co. Next… West River Tourney 1/10-1/12, Lemmon 1/15

 

 

SD GIRLS AA

1. Washington (7-0) Beat Lincoln, Brandon Valley, Sturgis, Mitchell, Huron,  Brookings  Next… Watertown 1/15

2. Aberdeen (9-0) BEAT Yankton, RCS, RCC, Brandon Valley, Mitchell, Huron  Next… Brookings 1/11

3. Mitchell (6-2) Lost to SF Washington, Aberdeen Beat Brandon Valley Next… Pierre 1/15,

4. Pierre (5-1) BEAT Brookings, LOST to RCC, Beat Watertown Next… Huron 1/10, Mitchell 1/15

5. Roosevelt (5-2) BEAT Fairmont (MN) Lost to Braham (MN), Beat RCC, RCS, Sturgis, Next: BV 1/10, Yankton 1/15

 

 

SD GIRLS A

1. St. Thomas More (8-0) BEAT Chadron, Clark/Willow Lake, Redfield/Doland, Aberdeen Roncalli, Next… Custer 1/10, Hanson 1/12, Lead-Deadwood 1/15

2. Pine Ridge (10-0) BEAT Hill City, Little Wound, CEB, Spearfish, Winner, Little Wound, Custer Next… Idle

3. Harrisburg (7-1) BEAT SF Christian, Canton, Lost to SF O’Gorman beat Madison Platte-Geddes ( Elk Point-Jeff   Next… West Central 1/11, Lennox 1/15

4. Tri-Valley (7-0) Beat Wagner, Beresford Next… BSC Tourney 1/10-1/12

5. Roncalli (6-2)  BEAT Britton-Hecla, Lost to Herreid/Selby, Groton Lost to St. Thomas More Next… Redfield/Doland 1/11, Hanson Classic 1/12

 

 

 

 

SD GIRLS B
1. Summit (8-0)
BEAT WaverlySS, Canistota, Milbank, Grant-Deuel, Redfield/Doland, Waubay  Next…ECC Tourney

2. Warner  (10-0) BEAT Northwestern, AbChristian, Milbank, Eureka/Bowdle, Sully Buttes, Edmunds Central, Clark-Willow Lake, Ipswich, Next… Langford, SC/Woon 1/12

3. DeSmet (10-0) BEAT Colman-Egan, ORR, ELKTON-LB, Miller, Deuel, Howard Next ..Highmore-Harrold 1/12, Hamlin 1/15

4. Sanborn Central/Woon  (6-0) BEAT TDA, Howard, Hitchcock-Tulare, Mt. Vernon, Kimball/WL  Next…Iroquois 1/11, Warner 1/12, 281 Conf Tourney

5. Herreid/Selby (10-0) Beat Roncalli, Faulkton, Ipswich, Leola/Frederick  Next… Centerville 1/12

 

ND BOYS A

1. Grand Forks Red River (6-0) BEAT Davies, Minot, West Fargo, E. Grand Forks Next…Wahpeton 1/11, GF Central 1/17

2. Shanley (4-1) BEAT Devils Lake 12/21, LOST to St. Mary’s Beat Fargo South, GF Central  Next… Davies 1/11, Valley City 1/15

3. Minot (6-1) BEAT Bismarck, Jamestown, GF Central Lost to GF Red River, Mandan  Next… Turtle Mtn. 1/15

4. Davies (5-1) Lost to GF Red River Beat GF Central, Devils Lake, South Next… Shanley 1/11, North 1/18

5. St. Mary’s (4-1) Lost to Bismarck, Beat Shanley, Century, Valley City, Next… Williston 1/11 Bismarck 1/15

 

 

ND BOYS B

1. Beulah (10-0) BEAT North Star, Four Winds, Bishop Ryan, DesLacs-Burlilngton , Center-Stanton Next… Hazen 1/10, Trinity 1/15

2. Dickinson Trinity (11-0) Beat Killdeer, Our Redeemer, Oak Grove, Glen Ullin Hebron  Next… Standing Rock 1/12, @Beulah 1/15

3. North Star (7-1) Lost to Beulah, Beat Rugby, Dupree (SD), Harvey, Benson Co.  Next… Rolla 1/15, Langdon (1/18)

4. Rugby (8-1) Beat Des Lacs-Burlington, Rolla Next… Westhope/Newburg 1/10, Velva 1/15

5. Carrington (8-0) Beat Warwick, LaMoure-LM, Next… PBK 1/15, Midkota 1/17

Four Winds-Minnewaukan (8-2)

 

 

ND GIRLS A

1. Shanley (5-0) Beat St. Mary’s, South, GF Central  Next…Davies 1/11, Wahpeton 1/18

2. Bismarck (4-2) Lost to Natrona(WY), Prairie (WA)  Beat Lincoln (OR) Beat Williston  Next… Mandan 1/10, Turtle Mtn 1/12, @St. Mary’s 1/15

3. West Fargo (5-1) Beat Red River, Valley City  Next… Fargo South 1/11, Wahpeton 1/15

4. Century (6-1) Beat St. Mary’s, Dickinson Next… Turtle Mtn 1/11, Jamestown 1/15

5. Fargo North (5-1) Lost to West Fargo Beat Wahpeton, Moorhead  Next… Red River 1/15

 

 

 

 

ND GIRLS B

1. Bishop Ryan (6-0) Beat Westhope/Newburg, Rugby Next… @Dunseith 1/11

2. Napoleon (5-0)   Beat Carrington, Strasburg Zeeland, Edgeley Kulm, Linton HMB Next… Central Prairie 1/17

3. Thompson (6-1)  Beat Kindred, Cavalier, Drayton/Valley/Edinburg Next… Hillsboro 1/18

4. Grafton (6-0) Beat Carrington, Langdon, Hillsboro  Next… Drayton/Valley/Edinburg

5. Kindred (6-1)  Lost to Thompson, Beat Hillsboro, Finley-Sharon/Hope-Page, FCT Next… Maple Valley 1/10, Lisbon 1/15

 

 

 

Filed Under Power Rankings | Basketball