Blog

High School Basketball Power Rankings

South Dakota

Class AA Boys

Power Rankings | 1. Pierre          2. Roosevelt       3. O’Gorman      4. Watertown    5. Huron

Players to watch  | Zach Hanson, Pierre; Lane Severyn Pierre; Tanner Heiser Watertown; Tyler Howard, Roosevelt

South Dakota

Class A Boys

Power Rankings | 1. Dell Rapids   2. Roncalli   3. Clark-Willow Lake   4. Madison    5. Dakota valley

Players to watch   Skyler Flatten, Clark/Willow Lake'  Cole Langer, Dell Rapids;  Blake and Brody Van Ginkel, Dakota Valley

South Dakota

Class B  Boys

Power Rankings | 1. White River   2. Viborg-Hurley   3. James Valley Christian   4. Kimball/White Lake   5. Canistota

Players to watch |  Wyatt Krogman, White River ; Adam Hofer (JVC);  Alex Robertson, Canistota

 

South Dakota Class AA Girls

Power Rankings

1. Mitchell

2. Washington

3. Lincoln

4. Aberdeen

5.  Roosevelt

Players to watch               Kerri Young, Mitchell; Macy Miller, Mitchell;  Darby Hugunin, Lincoln;  Tagyn Larson, Roosevelt

South Dakota Class A Girls

Power Rankings

1. Clark Willow Lake

2. St. Thomas More

3. Pine Ridge

4. Roncalli

5. Parkston

 

Players to watch              Chynna Stevens, Clark/Willow Lake 18.2 ppg 9.8 rpg (6-0) , Mollee Karst (Roncalli), Alexis Swedlund (STM), Morgan Forsch (Baltic) 20.1 ppg

South Dakota Class B Girls

Power Rankings  1. Summit         2. Warner            3. Centerville    4. Sanborn Central/Woon   5. DeSmet

Players to watch               Logan O’Farrell (Summit), Presley O’Farrell(Summit), Kieran O’Malley (Centervillw), Shelby Selland (SC/W) 16.0ppg 7.4 rpg,  Jr.  , Tearnee Nelson (Faith) 17.0 ppg 4.0 spg, (5-7 PG);

North Dakota Class A Boys

Power Rankings

1. Shanley

2. Davies

3. Minot

4. Bismarck

5. St. Mary’s

Players to watch               AJ Jacobson, Shanley;  Mac Kroeplin GFRR;  Ben Weisbeck St.Mary’s; Kozlowski Davies; Erron Collins, Mandan

North Dakota Class B Boys

Power Rankings

1. North Star

2. Beulah

3. Dickinson Trinity

4. South Border

5.Fargo Oak Grove

Players to watch

Jacob Hagler, North Star; Jeff Illies, Wyndmere-Lidgerwood;  Jacob Volk, Dicinson Trinity; Eric Bachmeier, Kindred;  Trevor Zacher, Beulah;  Houston Lavachek (Glenburn)

North Dakota Class A Girls

Power Rankings

1. West Fargo

2. Shanley

3. Bismarck

4. Century

5. Davies
Players to watch:

Naomi Rust Bismarck; Hannah Larson Century; Ellie Ripplinger GFRR; Kira Larson North,
Game of the week

North Dakota Class B Girls

 Power Rankings

1. Bishop Ryan

2. Beach

3.Kindred

4.Napoleon

5. Lakota Adams Edmore

Players to watch:

Rylee Nudell, Maple Valley; Ashley Bentz Grant County; Hannah Breske, Central Cass;  Hannah Stewart, Bishop Ryan

 

Filed Under Power Rankings | Basketball | Varsity Sports